Netlač řeku, nech ji plynout

02.05.2017

Zřídka se umíme zastavit a vydechnout. Hledět z okna jen tak, bez pocitu ztráty času, bez pocitu neutuchajícího hlasu jménem povinnosti. Nechat v lese stromy růst a ptáky zpívat. Jen být pozorovatel, posluchač.

Netlač řeku, nech ji plynout.
Netlač řeku, nech ji plynout.

Když o něčem sníme o čemkoliv. Sníme o cíli, o tom až to nepříjemné překonáme a dosáhneme cíle. Když já snil, že uběhnu půl maraton, nepředstavoval jsem si jak se mi poběží, jak budu šťastný, že se mohu účastnit této fantastické události. Představoval jsem si, jak doběhnu do cíle a budu unavený a zpocený, protože tak mi to tvrdili. Není divu, že půl maraton jsem z 90% protrpěl na trati a z 10% si užíval skvěle zaběhnutý čas. Není to šílené?

Co já jsem praktikoval s půl maratonem, většina lidí praktikuje celý život. 90% svého času na této úžasné planetě jsou naštvaní, protože se umí těšit jenom z úspěchů a ne ze samotné cesty.

Co třeba se jen tak každý den radovat?
Co třeba se jen tak každý den radovat?

Ty největší sportovci, podnikatelé i zaměstnanci na světě mají radost ze samotné práce a ne jen ze sklizně. Sklizeň probíhá jen jednou za rok, když to obhospodařování zahrádky celý rok.

Občas si vychutnejme jen přítomný okamžik a přestaňme tlačit na pilu. Nechme věci plynout.

Řeku nemůžete tlačit jen nechat plynout. Po bouřce odstranit všechny napadané stromy. Nevytvářejme řeku jménem Úspěch, ale prostředí, kam úspěch přijde sám a řekne ahoj.