Jak změnil svět hrubián Steve Jobs

05.04.2017

Kniha s prostý názvem Steve Jobs je o zakladateli společnosti Apple, pravděpodobně nemusím představovat. Každý z vás zná nebo používá produkty, které stály u zrodu osobních počítačů, tak jak je známe.

Autor vám hlavní postavu nepředstaví jen jako vizionáře, snílka a podnikatele, ale spíše jako člověka, který nejednou brečel i křičel před svými zaměstnanci, hroutil se a toužil po všudy přítomné dokonalosti. V továrně Applu nesměl být žádný prach a stroje byly pokryty šesti barevnými odstíny tehdejšího loga.

Kniha o 684 stranách konečně vypráví příběh o Jobsovi objektivním pohledem na věc. Vše je chronologicky seřazeno od dob, kdy malého Steva adoptovali, až po texty vznikající při jeho osudné nemoci. Tvůrce biografie vyzpovídal při psaní díla více jak sto nejbližších spolupracovníků, přátel i členů rodiny a se samotným Jobsem vedl přes čtyřicet rozhovorů v průběhu posledních dvou let před smrtí.

Životopis je psaný formou poutavého příběhu a nedělalo mi problém se začíst a s knížkou strávit odpoledne. 

3 myšlenky, které jsem si zapsal 

  • Tím jak Steve na všechny inženýry z druhé ligy řval a nadával jim, vytvořil tým prvoligových pracovníků. Pokud budete ve svém týmu tolerovat slabé články, ne že v něm budete mít druholigové hráče, ale otočíte se a budou tam i ti z té třetí ligy. Stejný názor jsem slyšel i od Jana Mühlfeiata, které mu ji prozradil Bill Gates - asi na tom něco bude.

  • V knize mnohokrát opakovaný výraz jménem pokřivená realita. Mám pocit, že tento výraz pronesla na adresu Steva Jobse snad každá postava zmiňovaná v knize. Zkreslená realita byla schopnost přesvědčit sebe i ostatní, aby věřili téměř v cokoliv. Tuto metodu realizoval mixem šarmu, chvástání, nadsázky, vytrvalosti, nátlaku a marketingu. Termín se rozšířil v celém byznyse a je mnohdy spojován i se jmény jako Bill Clinton, Bobby Fischer či Donald Trump.

  • Poslední zásadní myšlenku jsem doslova objevil na poslední straně. Přečtěte si poslední věty ze záhrobí. Po prohře s rakovinou, při vzpomínkové akci nechali přehrát verzi reklamy Think, kterou namluvil sám Jobs "Pro všechny šílence, zatracence, potížisty. Pro ty, co vidí věci jinak. Nemají rádi pravidla. Nemají žádnou úctu ke statusu-quo. Můžete je obdivovat, nenávidět, oslavovat nebo zatracovat. Vše - jen ignorovat je nemůžete. Protože právě oni mění svět. Postrkují lidskou rasu vpřed. Někteří v nich vidí blázny, ale my vidíme génie. Protože jedině ten, kdo je takový blázen, že si myslí, že může změnit svět, ho skutečně změní."

Od Waltera jsem ještě nic nečetl, nicméně po přečtení knihy o Jobsovi se chystám i na další tituly o Albertu Einstainovi či Benjaminovi Franklinovi.