Strach je ukazatel vaší cesty

02.01.2017

Vraťme se o pár dnů zpět. Je chladný den. Sedím v metru. Držím v ruce knihu Pravidlo 10x a narazím na větu: strach je ukazatel vašeho směru.

Proč vlastně strach pociťujeme? Nebylo by jednoduší žádný nemít?

Původně nám velmi dobře sloužil a měl ohromný význam pro naše praotce. V dávných dobách našich předků měl své opodstatnění. Lidé žili v divočině a platil jednoduchý zákon přírody a potravního řetězce. V té éře se vyvíjela nejstarší část mozku jménem Amygdala, která má 3 základní funkce - útěk, ustrnutí, útok.

Je velmi praktická pro život v přírodě. Tyto 3 programy fungují na podvědomé úrovni mozku. Proto mnohdy, když se přihodí něco nekalého v našem okolí mozek v milisekundu vyhodnotí reakci. A pokud mozek vypočítá dané nebezpečí situace, rozhodne se uskutečnit jednu ze tří přednastavených reakcí. Následně se může stát, že přihlížíme neoprávněnému násilí na ulicích/ ve světě a ani nevíme proč.

 Jde proti tomu něco dělat?

Aby mozek zabezpečil naše přežití, funkce amygdaly musí být velmi rychlé a proto probíhají v podvědomí. Jediné co lze v daném okamžiku udělat je si uvědomit svou podvědomou reakci a položit si jedinou otázku, je strach oprávněný? Mohu zemřít či si nějak ublížit?

Strach je velmi jednoduchý a praktický nástroj, který je pro moudrého skvělým sluhou pro hlupáka zlým pánem. Je potřeba si uvědomit, že mozek se vyvíjel a vyvíjí za života předků i nás. Není to počítač, který desítky let testují v laboratoři a následně jeho verzi 8.0 prodávají.