Jak bojovat se strachem?

13.11.2016

Vypadá to, že starosti a pochyby jsou velmi rozšířené nemoci v naší společnosti. Mnoho lidí se obává o svou budoucnost, finanční situaci, trpí panikou onemocnění, teroristických útoků a frustrací z vlastního života.

Jste jedním z nich? Máte plnou hlavu starostí?

Neustálý strach a obavy dělají z vašeho života peklo. Okrádají vás o lásku, energii a štěstí, které si nemůžete díky nim denně užívat.

Mám pro vás dobrou zprávu, většina věcí ve vašem životě, ze kterých máte obavu, se nikdy nenaplní. Ohledněte se 10 let zpět a řekněte sami. Kolik starostí, které se vám honily hlavou a někdy i způsobily bezesné noci, kolik z nich se skutečně naplnilo?

Pravděpodobně velmi málo. Na druhou stranu se mohlo stát, že jen představa na ty noci, kdy jste nemohli zavřít oči a ani na chvíli vydechnout, vás opět vyděsila.

Jak se můžete zbavit starostí a obav?

Stejným způsobem, kterým jste je vytvořili. Můžete je nahradit mnohem lepšími emocemi - štěstím, vděčností či láskou. Změňte jen své přesvědčení, které vede k negativním myšlenkám, to které vytváří starosti a obavy.

Vzpomínám si na dobu, kdy jsem navštěvoval devátou třídu základní školy. V tom čase jsem byl šikanován. Vždy jsem se večer díval z okna našeho panelákového bytu na osvícené město. Při pohledu na tu krásu jsem snil o tom, přestěhovat se pryč a začít od znova někde jinde.

Až po mnoha letech jsem si uvědomil, že není důležité, kde jsme, ale spíše to, kým jsme - uvnitř nás. (hodnoty, názory a přesvědčení)

Vzpomínáte si ještě na Harryho Pottra a hodiny obrany proti černé magii?

Učitel Lupin postaví Harryho třídu před záhadnou skříň a vysvětluje, co se v ní nachází. "Až skříň otevřu, zjeví se vaše nejčernější představa, zhmotní se váš strach. Víte jak ho porazit? Stačí si jen představit vaši obludu v komické situaci." A tak za chvíli ve třídě objevují pavouci na kolečkových bruslích nebo profesor Snape v oblečku Nevillovi babičky. Už chápete?