Bez námahy a přesto na 110% úspěšný JDE TO!

17.11.2016

Slyšeli jste již o stavu, který využívají umělci, válečníci a sportovci tisíce let? Psychickému naladění, při kterém vznikají nejkrásnější umělecká díla a nejbláznivější sportovní výsledky?

Anglicky zvaný stav flow, tedy česky tok, sportovci nazývají zóna. Například ve slovníku samurajského umění je to mitu no kokoro a znamená v přesném překladu mysl jako voda. My se raději vrátíme k modernějšímu pojmenování flow.

Mihály Csíkszentmihályi byl maďarský profesor, který se problematice maximální koncentrace věnoval po celý život. Profesor vytyčil faktory, které zahrnují zkušenost z flow.

  • intenzivní a soustředěná koncentrace na přítomný okamžik
  • sloučení akce a povědomí
  • ztráta sebereflexe
  • pocit sebeovládání a nadhledu nad situací či akcí
  • ztráta pojmu o čase a subjektivní vnímání času
  • zkušenost z práce je vnitřně obohacující a mnohdy je zkušenost samoúčelná

Pozor! Aspekty se mohou objevit nezávisle na sobě, ale pouze v kombinaci tvoří prožitek z flow.

5 tipů a rad jak dosáhnout stavu flow

1) Být sám sebou - Pro přečtení předchozích 3 slov se vám na čele vyskočili tři vrásky signalizují. - Dík za radu, kéž bych to věděl. Einstine!

Není to o tom dnes objevit své poslání, spíše si rozmyslet jaké činnosti nás dělají šťastnými. Nemusíte hned dávat výpověď z práce, jen si dneska dovolte činnost, která vás naplňuje a baví.

2) Vyřaďte své rozptylovače - Přestaňte surfovat na internetu a při čtení vypněte televizi. Je jen logické, že maximální soustředění vzniká při upnutí se pouze na jednu činnost.

Zde naleznete pár programů na zablokování vašich oblíbených rozpytovačů jako je facebook, pornografie, youtube nebo twiter. 

3) Vytyčte si cíle - Cíle vám dají tolik potřebné zaostření na jednu činnost.

4) Mít k dispozici zpětnou vazbu - Nezapomeňte, že zpětná vazba je důležitým bodem pro stav flow. Zajistěte vždy, aby jste ji dostali.

5) Uvědomění, že - předchozí tipy a rady vytvářejí to správné prostředí, ale stav flow je předvším stav vnitřního a né vnějšího světa. Je to tok, je jak řeka, nedá se tlačit nebo nutit. Můžeme ho jen nechat plynout.

"V něm jsem se poprvé přiblížil tomu velkému tajemství, že všechno výjimečné a mohutné v našem žití lze dokázat jen vnitřním soustředěním, vznešenou monománií, která je ve svatém svazku s šílenstvím. (Knihomol)"

 Stefan Zweig